http://www.republika.pl/amiga_emulation_in_pc/ - deathmieszko, gonzolinux, news, nowości, amiga, download, kickstart, workbench, winuae, deluxepaint, amigaos, linki, artykuły, deathbase, roms, retro, xdms, arts, contact, kontakt, links, pliki, games, gry, stare, old, modules, scena, 7-zip, xmplay
UP

!!! NIE PONOSZĘ ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA EWENTUALNE STRATY PONIESIONE Z POWODU ZASTOSOWANIA SIĘ DO ZAMIESZCZONYCH TUTAJ ARTYKUŁÓW I/LUB Z UŻYWANIA PROGRAMÓW ŚCIĄGNIĘTYCH Z TEJ STRONY!!!NEWS

ARTS
DOWNLOAD
LINKS

CONTACT


HOMECo trzeba posiadać

Chcąc uruchamiać amigowskie gry na swoim pececie, aby przypomnieć sobie stare dobre czasy świetności tamtego komputera, kiedy to zasiadało się z kumplami wokół Amigi i zagrywało kolejne mecze w SWOS-ie (piłka nożna), bądź wykorzystać ten komputer np. do normalnej pracy, trzeba przede wszystkim zaopatrzyć się w emulator.

W sieci dostępnych jest wiele programów tego typu, pod różne systemy. Mamy tutaj pod system MS-DOS takie emulatory Amigi jak DOSUAE oraz Fellow. Natomiast pod Windows'y istnieją również ww programy lecz w wersji z GUI (graficzny interfejs użytkownika), czyli WinFellow i WinUAE. Dla użytkowników wolnodostępnych systemów (Linux, BSD) jest emulator UAE. Wspomniane DOS'owe wersje tych programów oraz WinFellow to stare i nie rozwijane już emulatory. Używają ich ludzie posiadający słabszy sprzęt lub tacy, którzy wykorzystują Amigę głównie do grania.

Moim (i nie tylko) zdaniem, jedynym godnym polecenia emulatorem Amigi jest WinUAE. A to z racji tego, iż jest on cały czas rozwijany i dość często aktualizowany (nowa wersja ukazuje się przynajmniej raz w miesiącu). Co najważniejsze, jest szybki i rozbudowany. Projektowany, z myślą o ludziach wykorzystujących Amigę do poważniejszych celów, niż tylko granie. Oczywiście i jeśli chodzi o gry, jest również słusznym wyborem. Jako jedyny poprawnie emuluje kości graficzne AGA (montowane w Amigach 1200/4000). A za pomocą sterowników Picasso'96 pozwala nawet emulowanej Amidze wykorzystać wszystkie dostępne tryby karty graficznej peceta. (wyłączając w ten sposób z użycia wysłużone, powolne chipset'y), co z kolei umożliwia odpalanie ekranu Workbench-a w wysokich rozdzielczościach i dużej głębii kolorów.

WinUAE jest badzo szybkim emulatorem Amigi. Jednak minimalne wymagania muszą być spełnione (mowa o wersji 0.8.22 Release 4):

- procesor Pentium 233MMX lub szybszy,
- 64 MB pamięci fizycznej,
- pakiet sterowników DirectX 8 lub nowszy,
- system Windows 9x/ME/2000/XP.

Czy wystarczająco was przekonałem? Jeśli tak to zaciągajcie emulator z oficjalnej strony domowej WinUAE'a: www.winuae.net

Ale emulator to nie wszystko. Do poprawnej pracy emulatora (czyt. do odpalenia Amigi) potrzebny jest jeszcze kickstart. Jest to system operacyjny znajdujący się w pamięci ROM (Read Only Memory) na płycie Amigi. Wszyskie wersje kickstart'ów począwszy od 1.1, a na 3.5 skończywszy znajdziecie w serwisie retro.makii.pl

To w zasadzie powinno wam wystarczyć do odpalenia emulacji. Teraz należy zaopatrzyć się w oprogramowanie do Amigi. Na początek mogą to być obrazy dyskietek z przykładowymi grami oraz Workbench (odpowiednik Windows'a). Polecam serwis retro.makii.pl. Dla wiążących plany z pracą na Amidze jest także Aminet.

Na koniec przedstawię wam jeszcze jeden drobny, ale przydatny pecetowy użytek: XDms. Jako, że niektóre serwisy (a napewno Aminet) udostępniają obrazy dyskietek w postaci spakowanej właśnie DMS'em. WinUAE normalnie obsługuje pliki spakowane popularnymi kompresorami (ZIP, GZ). Jednak zauważyłem, że z DMS'ami występują niekiedy problemy. Najlepiej więc, należałoby je najpierw zdekompresować przed użyciem, wspomnianym XDms'em. Jak to zrobić? Bardzo prosto: plik xdms.exe najlepiej skopiować do katalogu Windows'a (domyślnie C:\Windows może być do C:\Windows\Command). Teraz otwieramy Total Commander'a i ustawiamy w którymś z okien katalog ze ściągniętymi obrazami dyskietek z rozszerzeniem DMS. Następnie na samym dole w wierszu poleceń Total Commander'a klikamy i wpisujemy:

xdms u nazwa_pliku.dms

lub gdy mamy wiele obrazów dyskietek:

xdms u *.dms

Wynik działania programu to przetworzenie (czyt. rozpakowanie) tych samych plików do postaci ADF (Amiga Disk File). Ten format jest bezproblemowo obsługiwany przez wszystkie emulatory Amigi.

XDms jest dostępny na stronie konkurencji: http://www.republika.pl/wawul2/

Natomiast jeśli chodzi o pliki obrazów dyskietek spakowane ZIP-em lub GZip-em, to nie ma sensu ich rozpakowywać. Obecna wersja WinUAE radzi sobie z nimi bez najmniejszych kłopotów. Pamiętajmy jednak aby w katalogu emulatora znajdował się plik "zlib.dll".